Ob vstopu v šolo - za starše in učitelje
Prvi šolski dan je velik dan za vsakega otroka, seveda pa tudi starša in učitelja. Kaj pa za starše in učitelje otroka z motnjo strjevanja krvi? Strokovnjakinja za hematologijo doc. dr. Barbara Faganel Kotnik, dr. med., meni, da lahko pravočasna in jasna komunikacija omogoči, da bo prvi šolski dan velik dan tudi za vas, in to brez skrbi.
Starši
Katere informacije o otrokovi bolezni moram posredovati šoli, kdaj in komu na šoli jih moram sporočiti?
Doc. dr. Barbara Faganel Kotnik, dr. med., svetuje, da starši pred vstopom otroka v šolo ali ob vstopu v šolo razrednika obvestite o tem, da ima vaš otrok prirojeno motnjo strjevanja krvi. Razredniku razložite značilnost bolezni, ki je, da otrok po poškodbi ne krvavi hitreje ali močneje, da pa krvavi dlje, kar pomeni, da se krvavitev dlje časa ne ustavi in da otrok potrebuje zdravilo.
O tem, kako resna je poškodba, padec ali udarec in ali otrok potrebuje zdravilo, presodite starši, običajno po posvetu z otrokovim zdravnikom hematologom.
Bistveno je, da se učitelji zavedajo, da morajo takrat, ko otrok navaja bolečine (glavobol, bolečine v sklepih, mišicah, trebuhu), so priča padcu, udarcu ali poškodbi ali ko opazijo krvavitev iz rane, o tem takoj obvestijo starše. Morebitno vidno mesto krvavitve naj prekrijejo s sterilnim zložencem, na rano naj pritisnejo in počakajo na vaša nadaljnja navodila. Pomembno je, da ukrepajo takoj oziroma znotraj dveh ur po poškodbi.
Omejevanje otroka pri igrah, tudi tistih z žogo, ni potrebna, saj se močan udarec v glavo ali padec zgodi res izjemno redko (pogosteje v višjih razredih, ko so otroci močnejši in je igra lahko bolj dinamična). Seveda pa je v primeru resnega udarca, padca ali druge poškodbe treba takoj obvesti otrokove starše.
Ali naj bom prvi šolski dan z otrokom v šoli?
Strokovnjakinja za hematologijo meni, naj otrok živi čim bolj običajno življenje, brez nepotrebnega izpostavljanja kroničnega stanja, ki ga v običajnih okoliščinah, kot je prvi šolski dan, ne ogroža. Otroci te starosti dobro poznajo svojo motnjo in se – če so pravilno poučeni – v primeru težav pravočasno obrnejo na učitelja.
Katera navodila naj dam otroku pred vstopom v šolo?
V pogovoru z otrokom preverite, kako dobro pozna svojo motnjo strjevanja krvi. Povejte mu, naj v primeru padca, poškodbe ali drugih težav o tem obvesti učitelja, ki se bo nato posvetoval z vami. Omejitve pri igrah, tudi tistih z žogo, niso potrebne. Zavedati pa se mora, da če pride do pomembnega udarca, padca ali druge poškodbe, mora vedno čimprej povedati učitelju, da bo lahko ustrezno oskrbljen.
Učitelji
Katere informacije o bolezni moram sporočiti sošolcem otroka s hemofilijo?
Doc. dr. Faganel Kotnikova predlaga, da učence seznanite, da je njihov sošolec čisto običajen otrok, da pa se mu kri, če pride do poškodbe, ne strjuje čisto pravilno. Če se poškoduje, se luknjica v žili, ki ob tem nastane, ne zamaši popolnoma, zato kri počasi, a nepretrgoma uhaja. Da se luknjica zapre, mora otrok prejeti posebno zdravilo. Zato naj opozorijo učitelja, če vidijo, da je otrok s hemofilijo padel, se udaril ali če potoži, da ima bolečine.
Če je potrebno, lahko otrokovo zdravstveno posebnost učiteljem in učencem po predhodnem dogovoru predstavi hematolog.
NP-29264; 8/2023