Zivljenje s hemofilijo

Razprite svoja krila!

Razprite svoja krila!

»Potovati pomeni živeti,« je zapisal Hans Christian Andersen. Čeprav mnogi obožujemo misel o potovanju, lahko to marsikomu predstavlja izziv – sploh pa ljudem s hemofilijo.

Če imate hemofilijo in ste že kdaj potovali, ste se verjetno pri tem srečali z raznimi omejitvami, tako finančnimi kot zdravstvenimi. Najprej so tukaj povsem neizogibna turistična zavarovanja, ki so za ljudi s kroničnimi boleznimi žal zelo draga. In potem je tukaj skrb, da morda med potovanjem v tujini ne boste imeli dostopa do dobrega zdravljenja ali zdravstvenih delavcev, ki govorijo vaš jezik.

Kljub temu pa potovanje predstavlja enega največjih zadovoljstev v življenju. Če imate hemofilijo, je potrebno le malo dodatnega načrtovanja! Zato se pogovorimo o tem.

Povsem enostavno

 

Tako kot pri večini stvari v življenju je načrtovanje tudi pri potovanju ključnega pomena. Tu so trije osnovni koraki, ki vam bodo pomagali zagotoviti, da gre vaša nova pustolovščina s polnimi jadri naprej, vi pa se boste medtem lahko posvetili pomembnejšim stvarem, kot je denimo preverjanje 10-dnevne vremenske napovedi.

Pogovor

 

Preden opravite rezervacijo, se posvetujte s svojo zdravstveno ekipo. Lahko vam svetujejo in pomagajo pri pripravah glede na vašo situacijo, vključno z urejanjem dokumentov in zdravil.

Prav tako je dobro, da svojega zdravnika prosite, naj napiše dopis z informacijami o vašem stanju in običajnem zdravljenju, ki ga uporabljate. Da boste povsem mirni, je lahko koristno, da priskrbite prevod dopisa v jezik države, kamor potujete.

Načrtovanje

 

Pri rezervaciji najdite nastanitev s hladilnikom, kamor lahko shranite zdravila. To je še posebej pomembno, če se odpravljate v toplejše kraje.

Dvakrat (ali trikrat) preverite, ali je vaše turistično zavarovanje urejeno. Nikomur ne priporočamo, da gre na počitnice brez zavarovanja – in to še posebej velja za osebe s hemofilijo.

Preden se odpravite na pot, o svojem prihodu obvestite najbližji center za zdravljenje hemofilije v kraju, kamor se odpravljate. Te podatke najdete na tej povezavi.

Pakiranje

 

Ker se lahko izdelki od države do države zelo razlikujejo, s seboj prinesite svoja zdravila. Če del poti opravite z letalom, poskrbite, da jih na krov odnesete v ročni prtljagi, saj bodo tako na vidnem mestu in na dosegu rok.

Za varnostno osebje na letališču imejte pripravljen dopis, v katerem je razloženo, zakaj boste na letalo vzeli tekočine, zdravila, igle, injekcijske brizge ipd. Če je le mogoče, naj bo napisan v jeziku države, kamor se odpravljate, preverite pa tudi, ali so v dopisu navedene možne posledice, do katerih pride, če zdravil nimate takoj pri roki. S seboj imejte fotokopijo vseh potrebnih potnih listin, vključno z zavarovalnimi policami in dopisi zdravnikov. Pametno jih je tudi fotografirati, tako da so vedno dostopni na telefonu.

UŽIVAJ!

 

 

 

NP-10724; 04/2021