Ne veš, kam greš
Predstavljamo vam: Romana
Država: Slovenija
Hemofilija A
Izziv: aktivna udeležba spomladanskih klasik, ki jih vozijo profesionalni kolesarji
Blog št. 1
Nisem imel veliko izbire
Moje ime je Roman. Imam hemofilijo A, težko obliko. Sem poročen in imam dva zdrava sinova. Sem športnik – ukvarjam se s kolesarstvom. Sem večkratni državni prvak v kolesarstvu za invalide v kronometru in v cestni vožnji. Glede na to, da imam status invalida z 90-odstotno telesno okvaro, nimam nekih težav pri doseganju zastavljenih športnih ciljev.
Za kolesarjenje sem se odločil po srednji šoli. Kot otrok sem bil sicer zelo hiperaktiven. Kot hemofilik pa se nisem smel igrati z žogo, kot so to lahko počeli moji sovrstniki. Takrat se je vožnja s kolesom zdela najbolj primerna oblika športa za hemofilika. Na ta način sem lahko nekaj počel oziroma bil športno dejaven.
Blog št. 2
Moje predelano kolo
Vozim specialko, ki je prilagojena moji invalidnosti. Levi pedal je sicer nameščen, vendar se ne obrača. Kolo poganjam le z desno nogo. Moja leva noga je namreč zaradi mnogih krvavitev skoraj negibljiva. Kljub temu nisem obupal na svoji športni poti, zato sem kolo prilagodil svojim potrebam.
Blog št. 3
Paraolimpijske igre – ne veš, kam greš
Paraolimpijske igre so najvišje tekmovanje v tem športu. Priti do tja je velika čast. Kljub temu pa se takrat nisem polno zavedal, kam grem. Vse se je odvijalo zelo hitro. Veš, da si na olimpijskih igrah, ampak podoživiš in doživiš jih pa šele potem, ko prideš nazaj domov. Če bi šel danes ponovno na te igre, bi bilo to zame nekaj »vav«.
Kot anekdota s paraolimpijskih iger mi je v spominu najbolj ostal dogodek, ko nas je spremljevalka, sicer Londončanka, vodila do lokacije treninga, vendar nas je vodila v napačno smer. Zašli smo in zamudili na trening. Uboga gospa se je zaradi tega tako sekirala, da se je celo razjokala.
Blog št. 4
Treba je trenirati
V športu je pač treba trenirati. Če želiš doseči dobre rezultate, je treba trenirati. V našem športu se trening začne z bazično pripravo. Pozimi začnemo z lažjimi treningi na kolesu in treningi v fitnesu. Spomladi začnemo stopnjevati intervale na kolesu in zmanjševati treninge v fitnesu.
Blog št. 5
Ponosen sem
Olimpijske igre, svetovna prvenstva, evropska prvenstva, svetovni pokali, evropski pokali … to sem dal vse skozi. Zdaj pa ne tekmujem več aktivno. Moji zdajšnji cilji so rekreativne dirke, ampak ne navadne rekreativne dirke. Udeležujem se spomladanskih klasik, ki jih vozijo profesionalni kolesarji. Vozil sem že Pariz–Roubaix, Liège-Bastogne-Liège, naslednji teden grem v Flandrijo. Prevoziti nameravam 144 kilometrov in premagati okoli dva tisoč višinskih metrov. To je zdaj moj cilj.
Najbolj ponosen sem seveda na svoja dva sinova. To je pač nekaj posebnega. Kar se tiče športa, pa na vse svoje športne uspehe. V ospredje bi postavil olimpijske igre. Tja ne pridejo vsi. Tja pridejo samo izbrani.
- Roman Pongrac -
NP-21847; 04/2022