cepljenje in hemofilija

Cepljenje in hemofilija

Za uspešno cepljenje je potreben vbod z iglo skozi kožo. Ali lahko oseba s hemofilijo po cepljenju (prekomerno) krvavi? Ali oseba s hemofilijo pred cepljenjem potrebuje dodatno terapijo? Ali se oseba s hemofilijo sploh lahko cepi? Na ta in druga vprašanja je odgovarjala specialistka pediatrije, doc. dr. Barbara Faganel Kotnik, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Cepljenje oziroma cepiva ne vplivajo na strjevanje krvi in so varna tudi pri osebah s prirojeno motnjo strjevanja krvi.

 

Kakšna je cepilna shema za otroke s hemofilijo – ali je kaj drugačna kot pri splošni populaciji?


Cepilna shema za otroke s hemofilijo se od uvedbe rekombinantih pripravkov faktorja FVIII/IX ne razlikuje od sheme cepljenja, predpisane za splošno populacijo.


Ali je pred cepljenjem potrebno dodatno nadomeščanje manjkajočega faktorja ali kakšna druga oblika zdravljenja?


Zaradi možnega vpliva cepiva na povečano tveganje za razvoj inhibitorjev proti nadomestnemu faktorju, ki ga otrok prejema, kar sicer za zdaj ni bilo dokazano, otroka ne cepimo na dan, ko je predviden odmerek faktorja v sklopu profilakse, oziroma ga cepimo na dan, ki je od zadnjega rednega odmerka faktorja najbolj oddaljen. 

cepljenje otroka

Da se izognemo krvavitvi v mišico, ki lahko nastane ob aplikaciji cepiva, svetujemo, da se otrok cepi z najtanjšo iglo, cepimo pa globoko v podkožje in ne v mišico. Po cepljenju naj starš 15 do 20 minut z zložencem pritiska na mesto vboda.


Na kaj morajo biti pozorni po cepljenju?


Ob upoštevanju navodil zapletov po cepljenju praviloma ni. Starši naj bodo vseeno pozorni na morebitno krvavitev, pa tudi na morebitne lokalne in sistemske reakcije, ki sicer niso povezane s hemofilijo.
 

Nobenih cepiv, tako tistih iz obvezne ali dodatne sheme kot tistih za preprečevanje tropskih bolezni, pri osebah s hemofilijo ne odsvetujemo.

 

Ali obstajajo posebne smernice glede imunizacije za ženske prenašalke hemofilije, ki načrtujejo nosečnost ali dojenje?


Posebnih smernic glede imunizacije žensk z zmanjšano aktivnostjo FVIII ali FIX, ki načrtujejo nosečnost ali dojenje, ni. Zapletov s krvavitvami pri njih glede na preostalo aktivnost faktorja ne pričakujemo, zapleti zaradi cepljenja niso pogostejši, prav tako prenašalke ne prejemajo zdravil, ki bi zahtevala dodatno imunizacijo (na primer proti patogenom, ki se prenašajo prek krvnih pripravkov). 

 

 

 

NP-27721; 5/2023